Haber

Suriye’de can kaybı 2 bin 900’ü geçti: ‘İnsani yardım siyasallaştırılmamalı’

Maraş merkezli depremlerin dördüncü gününde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği komşu Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 900’ü geçtiği açıklandı. Hükümet kontrolündeki bölgelerde 1220’den fazla insan öldü. İdlib’de yardım kuruluşu olarak faaliyet gösteren Al-Rule’a bağlı Beyaz Miğferler, silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde ölü sayısının 1730’a çıktığını duyurdu.

298 bin kişi evsiz kaldı

Suriye devlet medyasına göre büyük yıkımın yaşandığı Suriye’de 298 binden fazla kişi evsiz kaldı, depremde yerinden edilenler için 180 sığınma evi açıldı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderilen yardımın hasar nedeniyle kesintiye uğradığı ancak yardımın bugün Suriye’ye ulaştırılacağı açıklandı.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) sözcüsü James Elder, “Bu, bu bölgelerde zaten insani desteğe ihtiyaç duyan savunmasız birçok çocuk için elbette olabilecek en kötü zamanda oldu” dedi. Elder, “Dört milyon kişinin insani yardım aldığı kuzeybatı Suriye’de aslında bu bir aciliyet meselesiydi. Oradaki topluluklar kolera salgını, sert bir kış ve tabii ki devam eden çatışmalarla boğuşuyor” dedi.

‘ABD VE AB’DEN YARDIM TEKLİFİ YOK’

Öte yandan İngiltere merkezli Sky News kanalına konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Bouthaina Saban, depremin yıkıcı etkilerine karşı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar tarafından sunulan her türlü girişimi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. “Siyasileşmemek şartıyla Batı’dan yardım kabul ediyoruz” diyen Şaban, “ABD ve Avrupa Birliği yardım teklif ederse kabul ederiz ama henüz böyle bir teklif gelmedi.”

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Koordinatörü Mostafa Benlamlih, Suriye’ye yönelik yaptırımların insani yardım çalışmalarını engellediğini belirtti. SANA’ya konuşan Benlamih, insani yardımın siyasallaştırılmaması gerektiğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ise dün yaptığı açıklamada ABD yaptırımlarının yardımların ulaşmasını engellediğini, ABD ve Batılı ülkelerin Suriye’ye uyguladığı yaptırımların felaketi körüklediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu